Drumeție Munții Retezat, Vf. Retezat și Lacul Ștevia

Dificultate

intermediar - experimentat

Preț

312 RON

Perioada

31 mai - 01 iun.

Ghid

Alex - 0742 810 533

Vino alături de noi să descoperi o bucățică de rai din Munții Retezat!

Vă propunem un traseu până la Lacul Glaciar Ștevia, cel mai spectaculos lac al Munților Retezat. Aflat la poalele Vârfului Retezat, la o altitudine de 2064m, peisajul te va lăsa fără răsuflare. Căldarea este plină de marmote, avem șanse foarte mari să fotografiem câteva.

Apoi o să urcăm până la ultimul etaj, adică până pe Vf. Retezat (2482m), nu are rost să vă explicăm ce belvedere uimitoare avem de sus.

Nu mai sta pe gânduri și hai cu noi!

Planul turului

I N F O . T R A S E U

Traseu ziua 1: Complexul Alpin Râușor – Refugiul Condor – Lacul Glaciar Ștevia – Șaua Lolaia – Vârful Retezat – şaua Prelucele – şaua Muncelu

– Diferență de nivel: urcare (+) 1300m / coborâre (-)1300m
– Lungime traseu: 14 km
– Durată aproximativă: 10 ore
– Tipul traseului: Circuit

– Traseu ziua 2: Vizită la Giardini di Zoe

– Pregătire fizică: Moderată – practici activități sportive de două ori pe săptămână, cum ar fi alergare, ciclism, înot, mergi mult pe jos (10,000 pași/zi), cu indice corporal sub 30.

– Configurație teren: Potecă ușor de parcurs în mare parte, dar poate avea și porțiuni accidentate, cum ar fi grohotișuri sau lespezi.

– Înclinație potecă: Predominant pantă moderată (30°), cu porțiuni scurte de pantă accentuată (40°de grade) și foarte scurte de pantă abruptă (peste 40°).

– Expunere: Expunere moderată, frecvență mică, distanțe scurte și ușor de traversat.

Ghizii vor fi lângă voi la fiecare pas!

C E . I N C L U D E

– Ghidaj montan autorizat și experimentat.

– Echipament colectiv (truse de primul ajutor, spray autoapărare împotriva câinilor și urșilor, stații de comunicare, echipament tehnic în caz de nevoie).

– Servicii de consultanță montană.

– Asistență în alegerea echipamentului corect înainte de eveniment.

– Servicii de organizare eveniment (transport, cazare, închirieri de echipamente, autorizații și tot ce ține de logistica evenimentului)

N U . I N C L U D E

– Transport
– Cazare
– Mâncare și băutură
– Asigurare
– Alte cheltuieli personale ce nu sunt menționate la secțiunea “Ce Include”

Click aici! Intră pe grupul de WhatsApp!

O R G A N I Z A R E

– Ghid montan autorizat responsabil drumetie: Alex Cosmin Ciobanu – Ghid Montan, Nr. atestat: 6766

– Dacă îți faci griji că rămâi în urmă, stai liniștit, nu abandonăm pe nimeni pe traseu.

– În caz de vreme nefavorabilă, ghidul responsabil își rezervă dreptul de a modifica traseul, în așa fel încât grupul să fie în permanență în siguranță.

C I N E . P O A T E . P A R T I C I P A

Traseul ți se adresează dacă ai făcut cel puțin 2 drumeții cu diferență de nivel mai mare de 1000m în ultimul an și ai o pregătire fizică moderată – practici activități sportive de două ori pe săptămână, cum ar fi alergare, ciclism, înot, mergi mult pe jos (10,000 pași/zi) și ai u ln indice corporal sub 30.

În caz că nu știi dacă ai o condiție adecvată pentru această drumeție, doar contactează-ne și vom stabili acest lucru împreună.

Ne rezervăm dreptul de a-ți recomanda o altă activitate, dacă considerăm că nu ți se potrivește această activitate (de ex: varsta, greutate, conditie fizica etc.) sau să-ți returnăm banii înapoi.

P R O G R A M

Ziua 1:
09:00 – Întâlnire Complex Râușor
09:15 – Pornim în drumeție
19:00 – Sosim înapoi la cazare
19:30 – Servim cina
20:30 – Liber de program

Ziua 2:
09:00 – Servim micul dejun
10:00 – Pornim spre Giardini di Zoe
12:00 – Pornim spre casă

E C H I P A M E N T . N E C E S A R

– Bocanci pentru trekking
– Pantaloni pentru drumeție
– 2 tricouri pentru drumeție
– Polar
– Pufoiacă (geacă de puf)
– Hardshell sau Softshell
– Pelerină de ploaie
– Pălărie pentru soare
– Cremă de soare
– Ochelari de soare
– Recipient pentru apă – 2l
– Frontală
– Rucsac – 35l / 45l
– Pachet cu mâncare
– Cască, ham și kit via-ferrata (depinde de traseu)
– Bețe de trekking

În caz că îți lipsește ceva din echipament, vom încerca să te ajutăm, doar menționează acest aspect la înscriere.

Din motive de igienă cu bocancii nu te putem ajuta, dar te vom ajuta să alegi perechea de bocanci potrivită!

T R A N S P O R T

Deoarece la turele noastre participă persoane din toate colțurile țării, nu asigurăm transport, însă oferim suport și asistență tuturor persoanelor care au nevoie de transport.

Varianta 1 – Chiar după înscriere vei putea intra pe grupul de organizare al turei. Aici comunicăm și vedem cine are locuri libere și cine are nevoie de loc în mașină. Chiar dacă ești din altă localitate decât Cluj, să știi că vin participanți cu noi din toate colțurile țării.

Vrei să găsești transport înainte de înscriere? Click și intră pe Grupul WhatsApp de RideSharing TerraMont: https://chat.whatsapp.com/HBVXsYJzURlIdXhNfu5JFp, alege orașul din care pornești sau în care poți ajunge cu ușurință și întreabă în comunitatea.

Intră și dacă ai mașină și vrei să crești comunitate de Ridesharing!

Varianta 2 – Dacă avem multe solicitări, colaborăm cu o firmă de transport și solicităm un microbuz. Plecarea în acest caz va fin din Cluj-Napoca.

Dacă nu ai posibilitatea să ajungi în Cluj, te putem lua de pe traseu cu microbuzul, sau căutăm în continuare un loc în mașina cuiva care vine din zona ta.

Costul transportului, nu-l putem estima, este variabil. Depinde mult de numărul de participanți / mijlocul de transport, de unde pornesc și dacă ne deplasăm cu mașinile sau cu microbuzul.

Nu-ți bate capul, ne ocupăm noi de toată organizarea!

C A Z A R E

Ne vom caza în zona Râuşor

G A R A N Ț I I

Poți primi oricând banii înapoi dacă anulezi cu cel puțin 5 zile înainte de data evenimentului.

Dacă ai ales opțiunea de intermediere pentru transport și cazare, vom reține doar costurile aferente acestora, dacă ele au fost deja aranjate.

Ce se întâmplă dacă evenimentul nu mai are loc?
Dacă evenimentul se anulează din motive precum condiții meteo nefavorabile, număr insuficient de participanți sau alte situații neprevăzute, ai două opțiuni:

  1. poți transforma suma achitată în credit pe site, pe care îl poți folosi ulterior
  2. poți solicita returnarea integrală a banilor.
C O S T

312 LEI

Î N S C R I E R I

Te rugăm să completezi formularul de înscriere.

După ce ai completat formularul de înscriere, în termen de câteva zile, dacă data evenimentului este mai îndepărtată sau în termen de 24 ore dacă data evenimentului este în aceeași săptămână, îți vom trimite un mesaj cu mai multe informații despre organizare.

Locuri limitate!

C O N T A C T

Ai nevoie de mai multe informații?

Scrie-i un mesaj organizatorului responsabil de tură. Îți va răspunde cu plăcere la orice întrebare. Sau îl poți suna în intervalul 9:00 – 19:00.

Alex – 0742 810 533

De la
312 lei
Înscrie-te acum și plătește mai târziu
1
312 lei
lei
Disponibilitate:
Total:







Experiențe similare